#PLOGGING – Posprzątaj swoją okolicę
Plogging to połączenie szwedzkiego słowa „plocka upp”, czyli „podnosić”, „zbierać” i wyrazu „jogging”. W 2016 r. w Skandynawii rozpoczęła się moda na łączenie treningów biegowych z dbaniem o środowisko. Za inicjatora ploggingu uważa się Erika Ahlströma, który na własną rękę zaczął zbierać śmieci leżące na ulicach Sztokholmu łącząc aktywność z joggingiem. Do działania na rzecz okolicznej zieleni i aktywności fizycznej zachęcał początkowo – swoich przyjaciół, znajomych – aż trend zaczął docierać nie tylko do mieszkańców stolicy Szwecji, lecz także dał o sobie znać na skalę globalną.
Plogging został stworzony po to, by walczyć z problemem eliminacji „codziennych” odpadów, jak np. plastikowych butelek po wodzie, opakowań po żywności i innych śmieci na ulicach miast i terenach zieleni. Segregacja śmieci niestety jest już niewystarczalna. Plogging pozwala zaangażować każdego z nas w dbanie o środowisko, nie tak jak kilka lat temu, kiedy w Międzynarodowy Dzień Ziemi udawaliśmy się do parków, lasów i sprzątaliśmy odpady, ale podczas każdorazowej aktywności fizycznej.
Cała idea jest genialna w swojej prostocie: jeśli podczas biegania, truchtu, czy nawet spaceru zauważymy butelkę, opakowanie po żywności, bądź pusty kubek po kawie leżący przy drodze lub na trawniku, można go zabrać ze sobą i po powrocie z treningu wyrzucić do właściwego pojemnika. Uprawiając plogging mamy wpływ na nasze środowisko oraz poprawiamy estetykę naszej okolicy. Dodatkowo, aktywność, jaką jest plogging, to idealny trening całego ciała – co jakiś czas zatrzymujemy się i pochylamy, wykonujemy skłon bądź przysiad, nasze ciało staje się bardziej mobilne i może na chwilę odpocząć po to, by ponownie nabrać tempa w trakcie joggingu.
Szwedzi kochają ruch i działania proekologiczne. Koalicja „Włącz Czystą Energię dla Polski” popiera tego typu aktywności i chce przyczyniać się do dbania o środowisko, włączając do tego nie tylko Koalicjantów, lecz także szerzyć ideę wśród pracowników swoich firm.
Dzień bez Śmiecenia | 11 maja 2022 r.
Dzień bez Śmiecenia to kampania społeczna, która już od 16 lat porusza temat świadomej segregacji odpadów, promuje proekologiczne postawy oraz zachęca do ochrony środowiska.
11 maja 2022 r. w ramach Dnia bez Śmiecenia Członkowie Koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski” we współpracy z Gminą Praga-Południe w Warszawie spotkali się podczas akcji #PLOGGING – Posprzątaj swoją okolicę. Podczas spaceru na świeżym powietrzu sprzątaliśmy teren Pragi-Południe w Warszawie. Zebraliśmy kilka worków plastikowych butelek, puszek oraz wiele innych opakowań różnego rodzaju. To był nasz pomysł na Dzień bez Śmiecenia, dla dobra Planety.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału wideo o naszej Akcji z udziałem P. Izabeli Szostak-Smith – Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, P. Krzysztofy Bełz – Menadżer ds. Partnerstw Zrównoważonego Rozwoju Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie oraz P. Magdaleny Kitlas – Dyrektor Departamentu Relacji Pracodawców RP, Koordynator Koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski” 🌱
#InvestInOurPlanet #SaveThePlanet #szanujziemiekazdegodnia #DzienbezSmiecenia #wlaczczystaenergie
Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk | 19 września 2020 r.
W tym celu, 19 września 2020 r., w Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk, przedstawiciele Koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski” zorganizowali wspólnie z Nadleśnictwem Celestynów plogging (Czytaj więcej). Wydarzenie odbyło się na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i udział w nim wzięły m.in. takie firmy jak: Fortum, Bank Ochrony Środowiska, Browary Polskie, Coca-Cola HBC, ENERIS Surowce, EOD Technologies, Instytut Jagielloński, Karmar, Koleje Mazowieckie, Kompania Piwowarska, Strabag, Polish Brief, Polmass, Profbud oraz Lider Koalicji – Pracodawcy RP.
Plogging to trend i aktywność, która wciąga. Miejmy nadzieję, że wciągnie i nas – Koalicjantowych „Ploggersów”.